RSS

IZABELA KATOLICKA z cyklu FAKTY CUDA TAJEMNICE, kol. LUDZIE BOGA

Posted on

Dołączony do książki film jest pierwszym na polskim rynku dokumentem przedstawiającym biografię Izabeli Katolickiej,

która zjednoczyła Hiszpanię i stworzyła podstawy jej przyszłej imperialnej potęgi. Film prezentuje najważniejsze wydarzenia

w życiu królowej. Nie unika również spraw budzących dzisiaj kontrowersje, czyli wypędzeniu Maurów i Żydów z Hiszpanii,

wyjaśnia jakie przyczyny skłoniły Izabelę i Ferdynanda do podjęcia tak drastycznych kroków.

IZABELA KATOLICKA I

Od XVI wieku Izabela Katolicka, najwybitniejsza chyba z europejskich władczyń, nie cieszyła dobrą opinią w utrwalanych przez wieki popularnych przekazach. Do dzisiaj okazuje się postacią na tyle kontrowersyjną, że nie doszło, mimo starań, do jej beatyfikacji. Dlaczego? Zarzuty są poważne. Stworzyła hiszpańską inkwizycję, prześladowała Żydów i Maurów, no i wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba, aby wyniszczyć Indian w Ameryce Południowej. Czy jest to obraz prawdziwy?

Jedno jest pewne. Jej zasługi dla zjednoczenia Hiszpanii i stworzenia podstaw przyszłej imperialnej potęgi są nie do przecenienia. Podobnie jak Elżbiety I, która cieszy się o wiele lepszą prasą, dla Anglii.

Izabeli i jej mężowi, Ferdynandowi, królom Hiszpanii, tytuł Królów Katolickich papież nadał z pewnością zasłużenie. Izabela całe swoje życie służyła Bogu. Modlitwa była dla niej najważniejsza. Nie mogła przypuszczać, że zostanie królową Kastylii, zjednoczy Hiszpanię i będzie zmuszona podejmować drastyczne, niepoprawne z dzisiejszego punktu widzenia decyzje.

Hiszpańskie królestwo Kastylii i Leonu, gdzie urodziła się w 1451 r., było już od wieku słabym, zanarchizowanym i rozdzieranym przez wewnętrzne waśnie państwem. Doprowadziły do tego lata złych rządów i nie dająca się okiełznać chciwość szlachty i arystokracji. Ojciec Izabeli zmarł, kiedy miała 3 lata, a matka została dotknięta szaleństwem. Dzieciństwo spędziła wraz młodszym bratem Alfonsem i matką z dala od dworu, w Aravelo, w niezbyt, jak na infantkę, komfortowych warunkach. Słabe rządy Henryka IV, jej przyrodniego brata, doprowadziły kilkakrotnie do buntu możnowładców, który zmusił króla do uznania jej brata, Alfonsa, za następcę tronu.  Nie przyjęła jednak oferty feudałów, by stanąć na czele buntu. 17-letnia księżniczka była legalistką i uważała, że Henryk IV jest legalnym władcą Kastylii. Ostatecznie Henryk uznał Izabelę za jedyną spadkobierczynię korony.

https://www.youtube.com/watch?v=yao9fyHMjoM

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: